Ad Spot
Hailey Holshouser races the ball up court as Austin defenders are guarding her. Photo by James Meadows.

Girls Basketball Rankings: Dec. 19th

The latest Alabama Sports Writers Association girls basketball rankings have been released. Three Morgan County teams, Austin, Priceville, and Decatur Heritage, are ranked and one, Falkville, received votes.

There was one change at the top of the rankings at Charles Henderson took the top spot in 5A. All other #1 ranked teams remain the same as the initial rankings released last week.

CLASS 7A
1. Hoover (11-1)
2. McGill-Toolen (13-1)
3. Spain Park (10-2)
4. Theodore (12-2)
5. Hewitt-Trussville (9-3)
6. Auburn (8-1)
7. Sparkman (10-6)
8. Foley (13-1)
9. Austin (10-3)
10. Vestavia Hills (10-3)
Others nominated: Davidson (8-6), Gadsden City (12-3).

CLASS 6A
1. Hazel Green (13-0)
2. Eufaula (13-1)
3. Athens (11-2)
4. Lee-Huntsville (12-3)
5. Carver-Birmingham (11-3)
6. Opelika (10-3)
7. Mae Jemison (9-3)
8. McAdory (10-3)
9. Carver-Montgomery (8-2)
10. Homewood (15-1)
Others nominated: Albertville (9-0), Chelsea (13-3), Clay-Chalkville (6-5), Dothan (6-3), Muscle Shoals (7-5), Park Crossing (10-1), Pelham (10-2).

CLASS 5A
1. Charles Henderson (12-0)
2. Ramsay (11-1)
3. Central-Tuscaloosa (10-3)
4. Madison Academy (11-2)
5. Pleasant Grove (5-2)
6. East Limestone (10-1)
7. Faith Academy (9-5)
8. LeFlore (11-3)
9. Shelby County (8-2)
10. West Point (12-4)
Others nominated: Brewer (9-6), Briarwood Christian (6-1), Carroll (9-4), Jackson (11-3), Mortimer Jordan (8-5), St. Paul’s (9-4)

CLASS 4A
1. Rogers (9-1)
2. Anniston (3-2)
3. Sipsey Valley (12-3)
4. Childersburg (11-1)
5. Greensboro (7-1)
6. Priceville (7-5)
7. Jacksonville (5-1)
8. Handley (6-3)
9. Deshler (6-2)
10. Hokes Bluff (7-4)
Others nominated: DAR (6-5), Fairview (8-4), Headland (7-2), Montgomery Catholic (7-2).

CLASS 3A
1. Pisgah (11-0)
2. Midfield (8-2)
3. T.R. Miller (7-0)
4. Susan Moore (10-1)
5. Montgomery Academy (8-1)
6. Glencoe (8-3)
7. Phil Campbell (4-3)
8. Prattville Christian (12-1)
9. Lauderdale County (7-2)
10. Pike Road (8-2)
Others nominated: St. James (7-3), Straughn (12-1).

CLASS 2A
1. Cold Springs (12-2)
2. Geneva County (10-4)
3. Collinsville (9-0)
4. Sacred Heart (9-4)
5. Central-Hayneville (10-1)
6. G.W. Long (11-3)
7. Ider (12-2)
8. Fyffe (8-2)
9. Sand Rock (6-3)
10. Cedar Bluff (5-4)
Others nominated: Addison (6-1), Hatton (10-1), Horseshoe Bend (8-4), Samson (9-4), Tanner (6-3).

CLASS 1A
1. Spring Garden (9-1)
2. Skyline (11-0)
3. St. Luke’s (9-2)
4. Mars Hill Bible (6-2)
5. Loachapoka (11-6)
6. Decatur Heritage (8-4)
7. Phillips (3-6)
8. Westminster-Oak Mountain (7-2)
9. Pleasant Home (6-3)
10. Belgreen (10-3)

Others nominated: Brantley (5-4), Coosa Christian (10-5), Covenant Christian (6-1), Elba (6-3), Falkville (7-5), Georgiana (5-3), Marion County (12-3), Notasulga (5-1), Vina (10-3).

x