Ad Spot

Brewer Moves Up to 7th in Class 5A Poll Following Morgan County Tournament Championship

By Russell Frye, For The Enquirer

Brewer’s Lady Patriots jumped up three spots to seventh in Class 5A in the Alabama Sports Writers Association high school basketball poll that was released Wednesday night.

The Lady Patriots (20-7) are peaking at the right time following their second consecutive Morgan County Tournament title last week. They have been ranked every week that the poll has been released. This is their highest ranking this season.

Priceville (20-5), who lost to Brewer in the championship game, maintained their number one ranking for the eighth straight week in Class 4A.

Hartselle (22-4), fell one spot to fourth in the Class 6A rankings.

In the boy’s poll, Hartselle (20-6) moved up one spot in Class 6A following their County Championship.

Check out the complete poll below starting with the girl’s poll:

GIRLS

CLASS 7A

  1. Hoover (27-1)
  2. McGill-Toolen (24-2)
  3. Sparkman (23-4)
  4. Austin (23-5)
  5. Spain Park (24-5)
  6. Davidson (23-4)
  7. Grissom (18-5)
  8. Auburn (20-4)
  9. Foley (22-6)
  10. Hewitt-Trussville (16-9)

Others nominated: Vestavia Hills (17-9).

 

CLASS 6A

  1. Hazel Green (26-3)
  2. Eufaula (23-5)
  3. Blount (21-4)
  4. Hartselle (22-4)
  5. Huffman (21-8)
  6. McAdory (21-7)
  7. Carver-Birmingham (20-8)
  8. Cullman (22-7)
  9. Opelika (21-5)
  10. Muscle Shoals (15-11)

Others nominated: Albertville (18-7), Athens (13-12), Clay-Chalkville (14-10), Dothan (16-5), Fort Payne (19-8), Hillcrest-Tuscaloosa (16-9), Mae Jemison (15-10), Northview (14-10), Park Crossing (21-4).

CLASS 5A

  1. Ramsay (22-7)
  2. Charles Henderson (20-6)
  3. Madison Academy (22-6)
  4. Central-Tuscaloosa (20-3)
  5. Shelby Co. (25-1)
  6. Wenonah (19-8)
  7. Brewer (20-7)
  8. Brewbaker Tech (24-3)
  9. West Point (23-4)
  10. Pleasant Grove (17-8)

Others nominated: East Limestone (19-7), Faith Academy (19-8), Jackson (22-4), Mortimer Jordan (17-6), Scottsboro (18-10), Southside-Gadsden (17-5), Vigor (16-6).

 

CLASS 4A

  1. Priceville (20-5)
  2. Sipsey Valley (23-1)
  3. Childersburg (26-1)
  4. Greensboro (17-1)
  5. Sumter Central (22-3)
  6. Rogers (23-3)
  7. Anniston (21-4)
  8. Cherokee Co. (20-5)
  9. Oneonta (22-5)
  10. West Limestone (19-6)

Others nominated: Danville (16-7), DAR (16-11), Deshler (18-8), Handley (21-4), St. John Paul II (13-11), Trinity (15-8), Wilson (19-9).

 

CLASS 3A

  1. Pisgah (26-1)
  2. T.R. Miller (20-2)
  3. Winfield (26-1)
  4. Midfield (18-8)
  5. Phil Campbell (21-3)
  6. Geneva (23-3)
  7. Montgomery Academy (23-2)
  8. Susan Moore (23-5)
  9. Locust Fork (18-6)
  10. Glencoe (16-8)

Others nominated: Lauderdale Co. (13-13), Oakman (12-3), Plainview (16-12), Prattville Christian (19-8), St. James (16-7), Slocomb (17-8), Weaver (16-8).

 

CLASS 2A

  1. Sand Rock (25-2)
  2. Sacred Heart (21-3)
  3. Collinsville (22-4)
  4. Central-Hayneville (17-4)
  5. Cold Springs (21-6)
  6. Geneva Co. (20-5)
  7. Fyffe (23-5)
  8. Samson (21-6)
  9. G.W. Long (21-4)
  10. Calhoun (13-6)

Others nominated: Ariton (15-7), Cedar Bluff (12-13), Hatton (19-7), Winston Co. (17-6).

 

CLASS 1A

  1. Pleasant Home (16-3)
  2. Spring Garden (19-6)
  3. Skyline (23-5)
  4. Phillips (18-10)
  5. Talladega Co. Central (21-7)
  6. Florala (22-5)
  7. Mars Hill Bible (16-8)
  8. Brantley (19-7)
  9. Belgreen (19-5)
  10. R.A. Hubbard (17-7)

Others nominated: Covenant Christian (16-5), Decatur Heritage (17-6), Falkville (16-9), Marion Co. (17-5), St. Luke’s (17-9), Westminster-Oak Mountain (15-7),

 

BOYS

CLASS 7A

  1. Mountain Brook (24-3)
  2. Hoover (20-7)
  3. Sparkman (19-7)
  4. Lee-Montgomery (23-3)
  5. Oak Mountain (18-8)
  6. McGill-Toolen (20-6)
  7. Florence (26-3)
  8. Fairhope (19-6)
  9. Vestavia Hills (18-9)
  10. Austin (13-7)

Others nominated: Baker (15-12), Enterprise (21-7), Theodore (15-10), Thompson (18-10).

 

CLASS 6A

  1. Lee-Huntsville (20-6)
  2. Eufaula (24-4)
  3. Columbia (20-7)
  4. Jemison-Huntsville (20-8)
  5. Muscle Shoals (19-6)
  6. Pinson Valley (18-7)
  7. Oxford (21-4)
  8. Carver-Montgomery (18-8)
  9. Hartselle (20-6)
  10. Sidney Lanier (15-6)

Others nominated: Albertville (18-7), Buckhorn (22-5), Helena (17-7), Homewood (21-7), McAdory (21-5).

 

CLASS 5A

  1. Wenonah (22-4)
  2. LeFlore (20-8)
  3. Pleasant Grove (21-6)
  4. Fairfield (18-8)
  5. Hamilton (22-4)
  6. Russellville (17-6)
  7. Brewbaker Tech (18-9)
  8. East Limestone (17-5)
  9. Charles Henderson (17-8)
  10. Sylacauga (20-7)

Others nominated: Etowah (16-7), Jackson (19-6), Tallassee (20-5), Vigor (14-9).

 

CLASS 4A

  1. Hillcrest-Evergreen (20-2)
  2. Williamson (20-7)
  3. Brooks (23-3)
  4. Sumter Central (22-3)
  5. Talladega (19-6)
  6. Escambia Co. (17-5)
  7. Deshler (20-6)
  8. Good Hope (20-5)
  9. Anniston (18-7)
  10. Cherokee Co. (18-5)

Others nominated: Childersburg (17-8), Dale Co. (15-10), Headland (19-6), UMS-Wright (15-11), West Morgan (17-8).

 

CLASS 3A

  1. Plainview (25-4)
  2. Westminster-Huntsville (21-4)
  3. Prattville Christian (24-3)
  4. Lauderdale Co. (17-9)
  5. Sylvania (17-7)
  6. Piedmont (18-3)
  7. Hanceville (20-5)
  8. Pike Co. (15-6)
  9. Winfield (19-8)
  10. Houston Academy (17-7)

Others nominated: Mobile Christian (15-9), Oakman (14-4), Weaver (17-8).

 

CLASS 2A

  1. Fyffe (22-5)
  2. Abbeville (18-5)
  3. Red Bay (22-5)
  4. Tanner (21-6)
  5. Section (16-9)
  6. Barbour Co. (17-7)
  7. Calhoun (21-7)
  8. North Sand Mountain (16-6)
  9. Sacred Heart (16-9)
  10. Central-Coosa (15-4)

Others nominated: Collinsville (15-9), Cottage Hill (14-6), Daleville (15-6), Houston Co. (14-6), Sumiton Christian (18-6).

 

CLASS 1A

  1. Decatur Heritage (24-4)
  2. Cornerstone-Birmingham (19-6)
  3. Georgiana (21-4)
  4. Skyline (20-8)
  5. Spring Garden (17-6)
  6. R.A. Hubbard (16-8)
  7. Covenant Christian (19-5)
  8. Francis Marion (17-3)
  9. Mars Hill Bible (16-7)
  10. Holy Spirit (20-5)

Others nominated: Elba (13-5), Florala (16-6), Marion Co. (14-9), Meek (20-7).

x