Ad Spot

Lady Blue Devils win Wallace State Invitational

By Staff
Staff Reports, Hartselle Enquirer
HANCEVILLE – The Falkville Lady Blue Devils won the Wallace High School Invitational on the campus of Wallace State College. Falkville totaled 108 points to top second place Fairview with 70.5. The Priceville Lady Bulldogs finished third with 66 team points.
In the boys meet Falkville finished third while Priceville took seventh place.
Girls team totals –
Falkville 108
Fairview 70
Priceville 66
Cold Springs 26
Holly Pond 22
West Point 19.5
Vinemont 15
Good Hope 8
Girls events –
100-meter dash:
1 Kandice Houser – Priceville 13.28
3 Kristy Baker – Priceville 13.35
100-meter hurdles:
1 Kandice Houser – Priceville 19.00
2 Andrea Tucker – Falkville 19.64
200-meter dash:
1 Caylor Sewell – Falkville 27.74
400-meter dash:
1 Andrea Tucker – Falkville 1:03.00
800-meter dash:
2 Andrea Tucker – Falkville 2:40.00
3 Sarah Tucker – Falkville 2:45.00
1600-meter dash:
1 Diana Holt – Falkville 6:13.00
2 Krystal Gibbs – Falkville 6:16.00
3200-meter dash:
1 Diana Holt – Falkville 13:04.00
2 Angela Harrison – Falkville 14:03.00
4X400-meter relay:
3 Priceville 04:45.00
4X800-meter relay:
2 Priceville 11:45.00
1600-meter relay:
1 Falkville 04:38.00
3200-meter relay:
1 Falkville 11:10.00
Long jump:
1 Megan Wiley – Falkville 14-01
2 Kristy Baker – Priceville 13-11
Triple jump:
1 Kristy Baker – Priceville 30-05
2 Megan Wiley – Falkville 29-06
High jump:
2 Caylor Sewell – Falkville 4-06
Javelin:
1 Kristy Baker – Priceville 81-06
2 Katrina Barnett – Falkville 77-08
3 Katie Ward – Falkville 74-01
Discus:
1 Kristy Baker – Priceville 83-05.50
2 Meagan Harper – Priceville 78-08
Shot put:
1 Kristy Baker – Priceville 29-08
2 Meagan Harper – Priceville 27-08
3 Katie Ward – Falkville 27-06
Boys team totals –
Cold Springs 88
Fairview 64
Falkville 56
Holly Pond 54
West Point 24
Good Hope 18
Priceville 17
Boys events –
200-meter dash:
3 Shane Edge – Falkville 24.61
400-meter dash:
1 Shane Edge – Falkville 53.76
800-meter dash:
2 Robbie Edge – Falkville 2:18.00
3 Jonathan McNutt – Falkville 2:24.00
1600-meter run:
1 Robbie Edge – Falkville 5:17.00
3200-meter run:
3 Chris Carr – Priceville 12:48.00
1600-meter relay:
1 Falkville 3:48.00
3200-meter relay:
1 Falkville 9:30.00
Long jump:
3 Cody Sewell – Falkville 16-09.50
Triple jump:
2 Cody Sewell – Falkville 36-04
Javelin:
2 Zac Fairbanks – Priceville 128-03

x